Na czym polega różnica między badaniem technicznym a przeglądem auta?
Właściciele samochodów muszą regularnie pojawiać się w serwisie samochodowym, aby zadbać o sprawność i bezpieczeństwo pojazdu. Wymiana opon, klocków hamulcowych czy olejów to czynności, które należy wykonywać w określonym interwale czasowym, po przejechaniu odpowiedniej liczby kilometrów, a w przypadku wymiany opon z uwagi na warunki atmosferyczne. Oprócz tego kierowcy muszą wykonywać również badanie techniczne i przegląd pojazdu. Te dwa pojęcia często są ze sobą mylone, dlatego dziś omówimy, czym się od siebie różnią.
Czym jest badanie techniczne pojazdu?
Najważniejszą kwestią, która odróżnia badanie techniczne od przeglądu samochodu, jest fakt, iż jest ono obowiązkowe. Należy je wykonać po trzech latach od daty pierwszej rejestracji, kolejne po dwóch latach, a następne corocznie. Badaniem technicznym nazywamy badanie sprawności pojazdu przeprowadzane przez Okręgową Stację Kontroli Pojazdów. Pozytywne przejście badania jest niezbędne, aby samochód został dopuszczony do ruchu na drogach publicznych. Podstawowymi czynnościami wykonywanymi w ramach badania technicznego są:
- identyfikacja pojazdu (sprawdzenie zgodności numeru VIN z dowodem rejestracyjnym),
- sprawdzenie stanu i poprawności działania hamulców, oświetlenia, ogumienia, nadwozia, zawieszenia, układu kierowniczego i wydechowego, silnika, elementów bezpieczeństwa i obowiązkowego wyposażenia,
- sprawdzenie dodatkowego wyposażenia (na przykład instalacji LPG).
W przypadku wykrytych nieprawidłowości kierowca ma obowiązek usunięcia ich w ciągu maksymalnie 14 dni, a Stacja Kontroli zatrzymuje dowód rejestracyjny na ten czas. Koszt badania technicznego jest stały i w przypadku samochodów osobowych wynosi 100 złotych.
Na czym polega przegląd samochodu?
Przegląd okresowy samochodu nie jest obowiązkowy, jednak jest zalecany przez producentów aut i jest warunkiem zachowania gwarancji. Częstotliwość wykonywania przeglądów jest uzależniona od modelu i wersji silnikowej pojazdu. W nowszych samochodach data wykonania jest wskazywana przez komputer pokładowy, więc kierowca nie musi się martwić, że o nim zapomni. W odróżnieniu od badania technicznego przegląd okresowy oprócz sprawdzenia sprawności pojazdu obejmuje również inne czynności:
- wymianę filtrów i płynów (płyn chłodniczy i hamulcowy, filtr powietrza)
- diagnostykę komputerową,
- sprawdzenie układów (wydechowego, kierowniczego, hamulcowego)
- sprawdzenie ciśnienia w oponach.
Cena przeglądu okresowego jest uzależniona od zakresu czynności, wymienionych części i płynów oraz modelu i marki pojazdu.