Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?
Obecnie klimatyzacja w samochodzie to żadna nowość, to niemal tak samo standardowy element wyposażenia pojazdów, jak poduszki powietrzne, które jeszcze nie tak dawno montowane było tylko w wybranych modelach aut. Dzięki klimatyzacji poprawia się komfort podróżowania. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że aby tak było, instalację należy okresowo poddawać przeglądom i serwisowi podobnie zresztą jak inne mechanizmy i urządzenia w aucie.
Dlaczego serwisowanie klimatyzacji jest konieczne?
Codzienne użytkowanie klimatyzacji sprawia, że w układzie w czynniku chłodzącym pojawia się coraz większa ilość skroplonej, pobranej z powietrza wody, a to z kolei powoduje pogorszenie sprawności chłodzenia gorącego powietrza w aucie. W końcu nadchodzi pora na jego wymianę. Warto w tym miejscu powiedzieć, że kluczowym elementem instalacji jest kompresor, którego rolą jest zwiększanie ciśnienia czynnika chłodzącego i temperatury. Kompresor pompuje czynnik do skraplacza, który obniża temperaturę - chłodzi go powietrze napływające z zewnątrz, a także specjalny wentylator klimatyzacji, który załącza się w momencie naciśnięcia przycisku uruchomienia klimatyzacji.
Tylko okresowe sprawdzanie stanu klimatyzacji pozwoli wyeliminować najczęściej pojawiające się przyczyny braku chłodzenia typu brak czynnika w układzie, zatarcie sprężarki, czy awaria chłodnicy bądź wentylatora instalacji.
Kiedy trzeba poddać klimatyzację w aucie przeglądowi?
Gdy mimo uruchomienia klimatyzacji w pojeździe szyby parują to niewątpliwie sygnał, że z instalacją dzieje się coś niedobrego. Często powodem bywa zatkany filtr kabinowy, a czasami zatkane kanały odpływowe, co powoduje, że w podszybiu zbiera się woda. Oczywistym i nierzadko pomijanym jest sprawdzenie stanu uszczelek w drzwiach, gdyż każda nieszczelność w aucie będzie prowadzić do nadmiernego zbierania się pary w samochodzie. Tylko regularne korzystanie z punktów serwisujących klimatyzację w aucie pozwoli uniknąć problemów i cieszyć się bezawaryjną pracą układu nawet w najbardziej gorące lato.